Coraz więcej osób pracuje w domu. Może się zdarzyć, że będziemy musieli zarejestrować działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym. Jak się zabrać za załatwianie tych formalności? O czym powinniśmy pamiętać i czy zawsze musimy powiadomić o tym pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej?
Nie musimy powiadamiać wspólnoty o naszych zamiarach
Kodeks cywilny mówi wprost o tym, że nie musimy starać się o uzyskanie zgody od wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli jesteśmy właścicielem lokalu to możemy go używać „zgodnie ze społeczno- gospodarczym przeznaczeniem” jednakże przestrzegając zapisów prawa i zasad dobrego współżycia z pozostałymi lokatorami. Jeśli chcemy otworzyć w swoim mieszkaniu niewielkie biuro naszej firmy, biuro rachunkowe czy inny rodzaj działalności, który nie jest uciążliwy dla pozostałych mieszkańców oraz nie wymaga spełnienia specyficznych warunków, nic nie stoi na przeszkodzie. Problemy pojawiają się na przykład wówczas gdybyśmy chcieli otworzyć sklep monopolowy lub salon fryzjerski. Do otwarcia tych typów działalności z całą pewnością by nie doszło, gdybyśmy nie uzyskali zgody administratora budynku a w przypadku otwarcia salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego w grę wchodzą także inne warunki, które trzeba spełnić żeby taką działalność otworzyć. Otwierając salon fryzjerski musimy dodatkowo szereg warunków, jednym z nich jest zapis, że taki rodzaj działalności musi być prowadzony w odrębnej nieruchomości albo stanowić odrębną część nieruchomości wspólnej co już wyklucza otworzenie salonu w mieszkaniu na pierwszym czy drugim piętrze budynku.
Lepiej poinformować wspólnotę o naszych planach
Mimo tego, że nie musimy informować wspólnoty mieszkaniowej o tym, że zamierzamy otworzyć działalność gospodarczą, to jednak warto jest o swoich planach poinformować sąsiadów, tak by mogli wyrazić swoje zdanie. Podstawą dobrych stosunków sąsiedzkich jest dobra komunikacja. O czym jeszcze trzeba pamiętać jeśli chcemy otworzyć firmę w swoim mieszkaniu? Odwiedź stronę zarzadcakrakow.pl i dowiedz się więcej!