Kiedy zakładamy ogród, zastanawiamy się również nad tym, na jakie oświetlenie się zdecydować. Możemy wybrać oświetlenie stałe, które zasilane jest z instalacji domowej lub oświetlenie solarne, które zasilane jest za pomocą energii słonecznej. Warto pamiętać o tym, że bez względu na to, jakie lampy ogrodowe wybierzemy, warto zadbać o to, by były one wyposażone w czujnik ruchu- w ten sposób zaoszczędzimy.

Oświetlenie stałe — jeśli twój dom znajduje się na uboczu….

Oświetlenie stałe na pewno warto zamontować, kiedy nasz dom znajduje się na uboczu danej miejscowości i nie jest oświetlany przez oświetlenie uliczne. Trzeba pamiętać o tym, że zarówno projekt instalacji jak i wykonanie należy zlecić elektrykowi z uprawieniami. Jest to inwestycja na wiele lat. Jeśli mamy duży ogród na pewno pomocny będzie podział oświetlenia na kilka oddzielnych obwodów, będziemy mogli włączać tylko te lampy, które są nam akurat potrzebne (np. lampę zamontowaną przy garażu lub przy furtce). Poza tym obwody, które oświetlają elementy małej architektury możemy uruchamiać wtedy kiedy chcemy (dla przyjemności, czy dla gości).

Oświetlenie solarne- plusy i minusy

Niewątpliwym plusem oświetleni solarnego jest to, że możemy je zamontować w każdej chwili, na dodatek możemy je rozmieścić w ogrodzie według własnego uznania. Możemy również wybrać różne modele takich lamp. Trzeba jednak pamiętać, że takie lampy dają mniej światła niż oświetlenie stałe, montowane są raczej w celach ozdobnych niż w celu oświetlenia poszczególnych elementów.