Firma kurierska. Sposób na biznes.

Polacy coraz częściej korzystają z usług firm kurierskich. Są one alternatywą dla tradycyjnych przesyłek pocztowych. Konsumenci cenią wygodę i szybkość tego typu usług. Dlatego decydując się na własny biznes, z pewnością warto rozważyć założenie firmy kurierskiej. Od czego zacząć i jakie kroki są wówczas przed nami?

Założenie własnej działalności gospodarczej
Chcąc rozkręcić biznes związany z przesyłkami kurierskimi należy w pierwszej kolejności założyć własną działalność gospodarczą. Nie jest to zbyt skomplikowane. Dysponując podpisem elektronicznym jesteśmy w stanie zarejestrować firmę elektronicznie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Już przez sam fakt rejestracji zgłaszamy swoją działalność do urzędu statystycznego oraz właściwego urzędu skarbowego. Urząd statystyczny nada nam specjalny numer REGON, którym będziemy posługiwać się w trakcie działalności.

Kolejną formalnością jest wybór określonej formy opodatkowania. Mamy do dyspozycji cztery rodzaje opodatkowania:
– ryczałt ewidencjonowany,
– karta podatkowa,
– podatek liniowy,
– rozliczenie na zasadach ogólnych.
Każda z tych form opodatkowania ma oczywiście swoje plusy i minusy. Na pewno warto dobrze zastanowić się przed wyborem jednej z nich i rozważyć zarówno zalety, jak i wady poszczególnych rozwiązań. Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej składa się w urzędzie gminy, właściwym dla naszego miejsca zamieszkania.

Wpis w rejestrze operatorów pocztowych
Zanim rozpoczniemy działalność, przed nami jeszcze konieczność zapisania firmy kurierskiej w rejestrze operatorów pocztowych. Taki rejestr prowadzony jest przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wniosek składa się w formie pisemnej. Następnie musimy poczekać na wpis, którego dokonuje Prezes UKE. Na decyzję ma 7 dni od chwili złożenia wniosku. Nieodłącznym elementem wpisu jest oświadczenie o spełnieniu warunków niezbędnych do wykonywania działalności pocztowej objętej wpisem.

Formalności to nie wszystko
Spełnienie tych formalności to zaledwie początek naszej drogi. Teraz należy zadbać o odpowiedni sprzęt oraz logistykę. Niezbędne będzie kilka rowerów, skuterów oraz przynajmniej jeden samochód dostawczy. Wbrew pozorom, rowery i skutery mogą dużo lepiej sprawdzić się w dużym mieście. Dotrą wszędzie i na czas, bez konieczności stania w korkach. Aby odpowiednio zorganizować pracę potrzebne będą także komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, telefony komórkowe oraz nawigacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *