Polacy coraz częściej korzystają z usług firm kurierskich. Są one alternatywą dla tradycyjnych przesyłek pocztowych. Konsumenci cenią wygodę i szybkość tego typu usług. Dlatego decydując się na własny biznes, z pewnością warto rozważyć założenie firmy kurierskiej. Od czego zacząć i jakie kroki są wówczas przed nami?
Założenie własnej działalności gospodarczej
Chcąc rozkręcić biznes związany z przesyłkami kurierskimi należy w pierwszej kolejności założyć własną działalność gospodarczą. Nie jest to zbyt skomplikowane. Dysponując podpisem elektronicznym jesteśmy w stanie zarejestrować firmę elektronicznie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Już przez sam fakt rejestracji zgłaszamy swoją działalność do urzędu statystycznego oraz właściwego urzędu skarbowego. Urząd statystyczny nada nam specjalny numer REGON, którym będziemy posługiwać się w trakcie działalności.
Kolejną formalnością jest wybór określonej formy opodatkowania. Mamy do dyspozycji cztery rodzaje opodatkowania:
- ryczałt ewidencjonowany,
- karta podatkowa,
- podatek liniowy,
- rozliczenie na zasadach ogólnych.
Każda z tych form opodatkowania ma oczywiście swoje plusy i minusy. Na pewno warto dobrze zastanowić się przed wyborem jednej z nich i rozważyć zarówno zalety, jak i wady poszczególnych rozwiązań. Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej składa się w urzędzie gminy, właściwym dla naszego miejsca zamieszkania.
Wpis w rejestrze operatorów pocztowych
Zanim rozpoczniemy działalność, przed nami jeszcze konieczność zapisania firmy kurierskiej w rejestrze operatorów pocztowych. Taki rejestr prowadzony jest przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wniosek składa się w formie pisemnej. Następnie musimy poczekać na wpis, którego dokonuje Prezes UKE. Na decyzję ma 7 dni od chwili złożenia wniosku. Nieodłącznym elementem wpisu jest oświadczenie o spełnieniu warunków niezbędnych do wykonywania działalności pocztowej objętej wpisem.
Formalności to nie wszystko
Spełnienie tych formalności to zaledwie początek naszej drogi. Teraz należy zadbać o odpowiedni sprzęt oraz logistykę. Niezbędne będzie kilka rowerów, skuterów oraz przynajmniej jeden samochód dostawczy. Wbrew pozorom, rowery i skutery mogą dużo lepiej sprawdzić się w dużym mieście. Dotrą wszędzie i na czas, bez konieczności stania w korkach. Aby odpowiednio zorganizować pracę potrzebne będą także komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, telefony komórkowe oraz nawigacja.