Chirurgia plastyczna to jedna z dziedzin medycyny, której zadaniem jest usuwanie lub korekcja pewnych defektów ciała, zarówno tych widocznych, jak i jedynie odczuwalnych. W żadnym wypadku nie powinna być ona stawiana na równi z zabiegami o charakterze kosmetycznym. Dla wielu osób chirurgia plastyczna staje się jedyną szansą na pozbycie się kompleksów oraz defektów uniemożliwiających normalne życie.

Chirurgia plastyczna, jako pomoc poszkodowanym

W wyniku rozmaitych wypadków dochodzi do uszkodzeń ciała, które nie tylko oszpecają, ale powodują różnego rodzaju trudności w codziennym życiu. Bardzo często uszkodzenia ciała są również wynikiem chorób wrodzonych. Ludzie poszkodowani w ten sposób kryją się zazwyczaj zaciszu własnych domów, boją się wychodzić do ludzi, wpadają w depresję. Choć często chirurgia plastyczna kojarzy nam się z fanaberiami gwiazd, co rusz powiększającymi swoje piersi czy usta, to w niektórych przypadkach ratuje ona ludzkie życie. Dzięki operacjom plastycznym znikają blizny po uszkodzeniach czy poparzeniach, a osoby poszkodowane są wreszcie w stanie cieszyć się życiem.

Chirurgia plastyczna w walce z kompleksami

Niekiedy chirurgia plastyczna pozostaje jedynym lekarstwem na wyleczenie długoletnich kompleksów związanych z wyglądem. Pozwala skutecznie walczyć z brakiem akceptacji własnego ciała. Każdy z nas posiada takie części ciała, z których nie jest do końca zadowolony. Za duży nos, odstające uszy, za małe piersi, nadprogramowe kilogramy… wizyta w klinice chirurgii plastycznej bywa ostatnią deską ratunku.

Nie tylko agresywne zabiegi

Oczywiście, niektóre zabiegi chirurgii plastycznej to bardzo poważna ingerencja w ludzkie ciało. Jednak chirurgia plastyczna, to poza operacjami takimi, jak powiększanie piersi czy modelowanie pośladków, również cały szereg mniej inwazyjnych zabiegów. Jest w stanie poprawić również zupełnie drobne mankamenty urody. Bywają zabiegi niewymagające w ogóle znieczulenia, przeprowadzane bardzo szybko i bezboleśnie. W ten sposób z powodzeniem wygładzimy zmarszczki czy wyleczymy zmiany trądzikowe.

Chirurgia plastyczna umożliwia osiągnięcie zamierzonych efektów w bardzo szybki sposób. Czasami efekty są spektakularne, łatwo dostrzegalne przez otoczenie. Niekiedy dostrzegają je jedynie sami pacjenci. Dzięki operacjom plastycznym zmiany zachodzą nie tylko w ich wyglądzie, ale i w życiu.