Zbliża się zima, a to oznacza, że niedługo każdy kierowca powinien wymienić opony. Taka czynność jest niezbędna ze względu na bezpieczeństwo w trakcie jazdy – pozwala, chociażby na lepszą przyczepność kół i samą drogę hamowania. Wiedzą o tym właściciele aut osobowych, którzy mieszkają w największym mieście Małopolski. Jeśli chodzi usługi pod nazwą wulkanizacja w Krakowie, może pochwalić się wieloma firmami, które zaskakują profesjonalizmem.

Wulkanizacja w Krakowie – dlaczego warto zgłosić się do specjalisty?

Oczywiście, niektórzy stwierdzą, że przecież odkręcenie kół i założenie nowych nie stanowi większego problemu. To prawda, że tego rodzaju zadanie nie należy do skomplikowanych, ale jak to mówią – lepiej dmuchać na zimne. Domowym lewarkiem i własnymi rękoma nie zawsze da się to wykonać tak, aby mieć stuprocentową pewność, że żadne z kół nie odpadnie po zetknięciu z dziurawą nawierzchnią.

Właśnie dlatego wymiana opon w Krakowie powinna odbywać się w serwisach do tego przeznaczonych. Zgadza się, że z portfela zniknie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych (większa cena dotyczy wymiany kompletu 4 opon o rozmiarze 19 cali), ale jak najbardziej warto wydać tyle pieniędzy. Tym bardziej że w taki koszt wlicza się również czynność polegająca na wyważaniu. Cała usługa trwa dość szybko. Nic dziwnego – mają na nią wpływ dobre narzędzia i doświadczenie znających się na rzeczy fachowców w każdym zakładzie z szyldem wulkanizator, Kraków to miasto, gdzie jest co najmniej 20 tego typu, chwalonych punktów.

Starannie dobrane ogumienie

Profesjonalista, który od lat bada stan kół, sprawi, że kierowca zrozumie, jak ważna jest wymiana opon, w Krakowie czy innym dużym mieście w Polsce dysponują mapą firm, którą łatwo znaleźć w internecie. Nie starczy palców, aby wymienić najlepsze zakłady zajmujące się wulkanizacją. Ważne jednak, że wszystkie łączy jeden cel – zapewnienie bezpieczeństwa każdemu kierowcy. Tak, osiągi samochodu też mają znaczenie, lecz na pierwszym miejscu zawsze będzie uniknięcie wypadku na śliskiej powierzchni. Nikt przecież nie chce utracić kontroli nad prowadzonym pojazdem.

Starannie dobrane ogumienie – tego mogą spodziewać się właściciele aut osobowych, którzy zadzwonią do najbardziej polecanych przez internautów zakładów wulkanizacyjnych, a więc firm oferujących w pełni kompleksowy serwis opon w Krakowie nie jest w tyle za resztą polskich metropolii, gdy mowa o tej konkretnej usłudze.

Wymiana opon w Krakowie – kiedy trzeba to zrobić?

Regularna wymiana opon w Krakowie na felgach stalowych i aluminiowych o rozmiarach od 12 do 22 cali nie odbywa się co godzinę i nie jest jedynym zajęciem mechaników. Okazuje się, że poza taką czynnością, wulkanizator zaproponuje też wspominane już wyważanie kół. Dlaczego jest to tak ważne? Dzięki wyważaniu zwiększy się komfort jazdy, a takie części, jak: łożyska, drążki kierownicze oraz amortyzatory nie będą się szybko zużywać. Co ciekawe, wiele firm wulkanizacyjnych w Krakowie nie pobiera wtedy dodatkowej opłaty za wykonanie tej usługi (płaci się tylko za pełną wymianę ogumienia).

To dobra informacja, ale kiedy konieczna będzie sama zmiana ogumienia? Jest tutaj pewna zasada, której należy przestrzegać. Mówi ona, że wymiana opon na modele zimowe (o innym składzie i bieżniku dostosowanym do danej nawierzchni) zależy od średniej temperatury dobowej. Gdy spadnie ona poniżej 7 stopni Celsjusza, w głowie kierowcy „zatrąbi sygnał alarmowy”. To właśnie będzie ten moment, aby udać się do zakładu wulkanizacyjnego. Trzeba jednak wiedzieć, że jest też inny powód zmuszający właścicieli samochodów do skorzystania z pomocy profesjonalnego wulkanizatora. Mowa o kondycji opon. Jeżeli są one stare, a utrzymywane w ich wnętrzu ciśnienie nie jest na odpowiednim poziomie, to znak, że nie posłużą długo i nie będzie można przejechać nimi kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

Stąd ważna jest ich konserwacja, a dokładniej tłumacząc – wulkanizacja. To słowo może kojarzyć się z erupcją wulkanu, ale w przypadku warsztatów samochodowych dotyczy czegoś zupełnie innego. Jest to po prostu naprawa opony metodą chemiczną. Dzięki niej zwiększy się żywotność opon. Znikną uszkodzenia oraz zostanie utworzona elastyczniejsza, wytrzymalsza guma wulkanizowana!