Pochodzący z Finlandii sport stał się niezwykle popularny niemalże w każdej części Europy, w tym i w Polsce. Początkowo wyśmiewany przez wielu ludzi, dziś uchodzi za jeden z tych sportów, gdzie wiek nie ma żadnego znaczenia. Obecnie są powszechnym elementem podczas wypadów w góry, choć i znajdzie się takie grono osób, którzy używają kijków trekkingowych w celach modowych, a nie zdrowotnych.
Generalnie kije nie są nam aż tak bardzo potrzebne do chodzenia po górach, jednak odkąd cały gatunek ludzki stanął na własnych dwóch nogach, nasze stawy kolanowe i kręgosłup są strasznie obciążone, przy czym staw kolanowy jest podatniejszy na urazy. Pomoc, jaką otrzymujemy podczas spaceru po górach w postacie kijków trekkingowych to odciążenie nóg, ponieważ poruszamy się tak jakby na czterech kończynach. Nie odczujemy bólu w kolanach, ale za to nasze górne partie mięśni (tricepsy, bicepsy i mięśnie grzbietu) doznają prawdziwego treningu. Używanie kijków zwiększa nasze bezpieczeństwo i pozwala zachować równowagę na nierównym terenie no i stanowią dodatkowy punkt podparcia. Kije powinny być dobrane tak, by nasze ramiona podczas dobierania powinny w łokciu tworzyć kąt prosty, niezależnie od tego, jaki będziemy mieć rodzaj terenu.
Wybierając kijki trekkingowe, ich materiał powinien miękki, ale jednocześnie trwały, gdyż to na nich właśnie opieramy ciężar całego ciała. Mamy dwa rodzaje materiałów kijków: włókno węglowe i aluminium. To samo tyczy się wagi, a że jest ona uzależniona od danego materiału, warto solidnie zastanowić się nad wyborem. Najlżejsze będą kijki z włókna węglowego (ok. 245g), natomiast kijki wykonane z aluminium ważą podobnie, bo niecałe 300g. Co z długością? Długość zależy od tego, ile mamy wzrostu.