Fotografia eventowa powinna opierać się na kilku podstawowych zasadach. Bez ich przestrzegania stworzenie dobrych zdjęć eventowych może okazać się niemożliwe. Pierwszą regułą jest dokładne zapoznanie się danym eventem. Fotograf musi wiedzieć, jakie zdarzenie fotografuje oraz jakie osoby będą bohaterami jego fotorelacji.

W fotografii eventowej liczy się refleks i doskonałe wyczucie chwili. Dobry fotograf umie wyłapać idealne kadry dosłownie w ciągu sekund. Jego reakcja musi być natychmiastowa. W przeciwieństwie do modeli sesyjnych osoby biorące udział w danym wydarzeniu nie będą przecież zastygać na dłuższą chwilę tylko po to, aby fotograf mógł zrobić dobre zdjęcie.

Na zdjęciach eventowych ważne jest uchwycenie emocji. Sztuczne, pozowane fotografie nikogo nie interesują. Najlepsze zdjęcia reportażowe to takie, które przekazują atmosferę eventu. Odbiorca może dzięki nim poczuć się tak, jakby rzeczywiście brał udział w wydarzeniu. Profesjonalne agencje zajmujące się fotografią eventową np. pixagency.pl nie tylko doskonale znają, ale i zawsze przestrzegają tych zasad. Na tym, bowiem budują swój sukces w branży.